Turkey usa Netherlands Azerbaijan Russia United Arab Emirates
Estetik CerrahiEstetik Cerrahi RandevuWHATSAPP ile Hemen İletişim

PRP ile Çogaltilmis Otolog Fibroblast Aşılama


cilt dokusu ve fibroblastlarCilt Dokusu ve Fibroblastlar

Fibroblast, bağ dokusu hücresi olup kollajen ve diğer hücreler arası ortam bileşenlerinin sentezini gerçekleştirmektedirler. Bu nedenle cildin yapılanması, beslenmesini ve yenilenmesinde rol alır.


Fibro-plus nedir?

Fibro-plus hastanın kendi hücrelerinden elde edilen, zamanın etkilerini geriye çeviren ve en önemlisi hastanın kendi kanından elde edilen PRP ve serum kullanarak çoğaltılmış canlı fibroblastların daha etkin ve yüksek sayıda elde edilerek kullanıldığı Hücresel Tedavi yöntemidir.

Otolog kullanım, kişinin kendi bedeninden elde edilen organ, doku ve hücrelerin yeniden kendisine kullanımın tanımlamaktadır. Otolog kullanım, doku reddi riskini ortadan kaldırmakta ve istenmeyen mikrobiyolojik etkenlerin (bakteri, virüs, prion vb.) alıcıya bulaşmasını önlemektedir.


Fibro-plus in diğer Fibroblast kültürlerinden farkı nedir?

Otolog Fibroblastlar, PRP (Platelet Rich Plasma) ile çoğaltılarak etkinliğinin ve sayısının artması sağlanabilir. Plateletler içerdikleri yoğun miktardaki büyüme faktörleri sayesinde doku iyileşmesini hızlandırırlar.

Otolog Fibroblastların PRP ve kendi kanında hazırlanan serum ile işlenerek oluşturulması ve çoğaltılması ile elde edilirler. Dolayısıyla tek başına uygulanan Fibroblast uygulamalarından daha başarılı, daha etkin ve sıfır riskli uygulama fırsatı elde edilecektir.


Neden Otolog Fibroblast?

Otolog Fibroblast uygulamasındaki en önemli ayrıcalık kişinin doğal hücreleri ile cildin temel dokusu olan kollajenin üretimi ve yenilenme aşamasının tetiklenmesi ve bu tetiklenmenin Fibroblastların hazırlanması aşamasında eklenen PRP ile çok daha hızlı ve etkin olarak gerçekleşmesidir.

Kişinin kendi hücreleri sadece yeni kollajen üretmekle kalmaz aynı zamanda cildin yenilenmesine ve onarımına da katkıda bulunur.

Otolog Fibroblast Aşılama

Hastanın biopsi ile temin edilen cilt dokusundan fibroblastların laboratuvar ortamında saflaştırılması, çoğaltılması ve enjeksiyon ile sorunlu cilt alanlarına aşılanarak yeniden aktarımıdır.

Beklenen endikasyon; fizyolojik su içerisinde dağınık halde bulunan fibroblastların ‘insülin enjektörü’ ile sorunlu bölgeye aktarılmalarının ardından, çoğalarak cilt dokusunu onarıcı etkenleri üretmesi ve cilt bölgesinde uygulama öncesinde gözlenen hasarı geriletmesidir.

otolog fibroblast asilama

 

Hangi Alanlarda Uygulanabilir?

 • Dudakların Dolgunlaştırılmasında
 • Yüzdeki Kırışıklıkların Giderilmesinde
 • Yanık, Geçirilmiş Cerrahi ya da Travmaya Bağlı Oyukluk Tedavisinde
 • Mezoterapi ile yapılabilecek Yüz Yenileme ( Facial Rejuvenation ) Uygulamalarında
 • Akne veya Suçiçeği gibi Rahatsızlıklar Sonrası Oluşan Deformasyonların Giderilmesinde 
 • Kapanmayan Kronik Yaraların Tedavisinde
 • Uzun Süreli Cilt İzlerinin Tedavisinde


Diğer Yöntemlere Göre Üstünlükleri Nelerdir?

Otolog Fibroblast Enjeksiyonu dolgu malzemelerinin uygulanmasındaki kısa vadede sağladığı çözümlerden çok cilt kırışıklıklarının tedavisinde kullanılan ve uzun vadede etkisini devam ettiren  bir yöntemdir.

 

 1. Fibro-Plus Kesinlikle Alerjik Değildir
  PRP destekli Otolog Fibroblastlarin diğer fibroblastlara göre hasta kendi serum ve PRP si kullanılarak hazırlanması nedeniyle hiçbir yabancı madde ile işlem görmediğinden hiçbir reaksiyonları göstermez, onları yok etmeye veya vücut dışına atmaya çalışmaz.

 2. Hayvansal Hastalık Riski Yoktur
  Bu uygulamada otolog doku kullanımı yanı sıra, bu dokudan elde edilen hücrelerin gelişimi ve çoğaltılması aşamasında kişinin kendi kanından elde edilen serum kullanılır. Hücre Kültürleri için ticari olarak satılan hayvansal serumlar kendi laboratuvarımızda kullanılmamaktadır.

 3. Kalıcı ve Uzun Etkilidir
  Bu yöntemde sayısal olarak çoğaltılan  canlı otolog fibroblastlar hastanın doğrudan tedavisi hedeflenen bölgeye enjekte edilerek burada sürekli bir protein onarım sistemi oluştururlar. Literatürde son bulgular  en az 12 aydan 48 aya kadar ölçülebilir bir iyileşme olduğunu göstermektedir. Bu çalışmalardaki histolojik analizler fibroblast enjeksiyonunun kollajen artışını sağladığını ve bununla birlikte dermal kollajenin yoğunluğunu da artırdığını kanıtlamaktadır.

 
Kimler Otolog Fibroblast Enjeksiyonu Yaptırmalı?

Uygulama 30-45 yaş arası uygulamalar için sonuç olarak en verimli dönemlerdir, 45 yaş üstü uygulamalar da yapılabilir fakat etki süresi 30-45 yaşa göre biraz daha uzundur. Bunun dışında cildin doğal deformasyonu dışında gelişmiş olan akne, yara, enfeksiyon nedeniyle oluşan bozulmalarda yaş sınırı gözetmeksizin her hastaya uygulanabilir.


Yan Etkisi Var mıdır?

Bu uygulamada Otolog ( Kişinin kendi Hücreleri ) Hücrelerin gelişiminde de otolog serum kullanıldığı için herhangi bir yan etkisi yoktur.


punch biyopsi
Biyopsi

Yoğun kıl foliküllerinin bulunmadığı kulak arkası(tercihen kulak memesi) veya kolun iç yüzeyinden yaklaşık 2x4 mmlik doku parçası için punch biyopsi veya eksizyonel biyopsi yapılır. Uygulanan alan önceden lokal ve topikal olarak bir anestetik ile uyuşturulur.

Prosedür cilt altındaki yağlı derinin üst tabakasını kesme içerdiğinden, yarayı kapatmak için dikiş gerekli olabilir. Daha sonra pansuman veya bir yapışkanlı bandaj yarayı korumak ve kanamayı önlemek için biyopsi alnına yapıştırılır.

Punch biyopsinin iz bırakma olasılığı yüksek olduğu için eksizyonel biyopsi daha çok tercih edilmektedir.


Biyopsi gününden önce Genkord tarafından kit ile örneğin transferi sağlanır. Kitimiz 1 adet pediatrik kan torbası, koruyucu sıvı içeren tüp, bilgilendirme formu ve tercihe göre biyopside kullanılabilecek steril biyopsi punch den oluşmaktadır.

Yaklaşık 100cc hasta kanı alındıktan sonra. Temin edilen biyopsi numuneleri, tarafımızdan sağlanan koruyucu sıvı içerisine alınmalıdır. Koruyucu sıvı bileşimi steril mediumdan oluşmaktadır.


Fibro-plus Uygulaması Nasıl Yapılır? Acı verir mi?

Yaklaşık 1 ay sonunda ml’sinde 7-10x10^6 olacak şekilde istenilen hücre yoğunluğuna ulaşıldığında, steril alanda fibroblast hücrelerinin enjektör (min 2cc) içerisine dolumu yapılarak ve ya steril tüplerde soğuk zincir ile hekime ulaştırılır.
 

Uygulama cilt altına enjeksiyon olarak yapılır. Uygulama öncesi lokal anestezik etkili krem ile anestezi sağlandıktan sonra gerçekleştirilir. Ancak hastaların ağrı eşik seviyelerine bağlı olarak hafif ağrı duyulabilir.


Uygulama Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Uygulama sonrası günlük yaşama devam edilebilir. Alternatif tedavilerde olduğu gibi yüzde ödem, ağrı şikayetleri olmaz. Uygulamanın yapıldığı gün boyunca  yoğun makyaj yapmak ve uygulamanın yapıldığı bölgeyi 15 gün süreyle güneş ışığına maruz bırakmak tavsiye edilmez.


Kalite Kontrolü Nasıl Sağlıyoruz?

 • Hücre sayımı: ml’sinde 7-10x〖10〗^6 hücre olması hedeflenir.
 • Canlılık (%95’in üzerinde canlılık varlığı )
 • Morfolojik analiz: Özellikle iğsi hücrelerin varlığı tercih edilir. Poligonal hücreler farklılaşmaya başlamış hücreler olarak değerlendirilir.
 • İmmünfenotipleme: Her dokunu kendine özgü kimliğini oluşturan yüzey belirteçleri vardır. Fibroblasta özgü belirteçlerin varlığı test edilir.
 • Farklılaşma yeteneğinin ölçümü: Adiposit, kartilaj, düz kas, nöron, endotelyal farklılaşma çalışmaları üretilen hücrenin her üç germ yaprağına ait farklılaşma yeteneğinin tespiti için önerilmektedir.
 • Aerop ve anaerop kültür: İnsan uygulamalarında 14 günlük kültür süreç takibi zorunludur.

 

dondurup saklama

Hizmet Alımı İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Otolog Fibroblast ve PRP uygulamaları kişinin kendi dokusu ve kanından elde edildiği için ürünler mutlaka GMP standartlarında ve GMP donanımına sahip Laboratuvarlarda hazırlanmalı ve uzman hekim tarafından uygulanmalıdır.


Dondurup Saklama

GENKORD hücre bankacılığı kapsamında hastalarımızın isteğine bağlı olarak hücrelerini gelecek yıllarda kullanmak amacıyla saklama hizmeti vermektedir.

Çoğalan hücrelerin uzun yıllar boyunca bozulmadan saklanabilmesi için özel solüsyonlar eklenerek -196°C sıvı azot tankında depolanır.

Uygulama günü, çözülerek işlem için hazır hale getirilir.

Genital Estetik
Selulit Tedavisi
Kök Hücre Tedavileri

Takip Edin

İLETİŞİM

Adres: Bağlar Mah. Yalçın Koreş Cad.

Erdinç Binaları. No:22 A3 Blok Kat:1

Güneşli Bağcılar/İSTANBUL

Tel: (0212) 291 04 44 -  (0533) 714 88 18

Mail:info@genkord.com

 

 


search